Jakie koszty trzeba ponieść przy założeniu automatycznych kotłów na biomasę?

Pellet uznawany jest za najbardziej ekologiczny rodzaj paliwa stałego. Pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie, jednocześnie jest przyjazny dla środowiska. Jeśli planujesz zakup kotła na biomasę, lecz obawiasz się jego ceny, przeczytaj poniższy wpis. Powiemy ci, z jakimi kosztami musisz się liczyć. 

Na rynku jest wiele rodzajów kotłów na pellet. Różnią się między sobą nieco inną konstrukcją, zasadą działania. Są także przystosowane do innych rodzajów paliwa. Chociaż najpopularniejszym rodzajem biomasy jest pellet drzewny, pod samym pojęciem kryją się też inne produkty, na przykład makuch, wysłodki buraczane, słoma, a nawet osady ściekowe czy oleje roślinne. Pellet powstaje w wyniku sprasowania biomasy pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu zostaje prawie całkowicie pozbawiony wody. To sprawia, że jest on wyjątkowo dobrym paliwem o szybkim zapłonie i efektywnym spalaniu. 

Jakie są rodzaje kotłów na biomasę?

Współczesne kotły na biomasę charakteryzują się dużą automatyzacją, chociaż jej poziom także może być różny. Wyposażone są najczęściej w systemy rozpalające ogień, jego kontrolę podczas spalania oraz systemy wygaszania. Dzięki temu prawie nie wymagają obsługi ze strony użytkownika. Od poziomu automatyzacji, rodzaju zastosowanych technologii zależy cena kotła. Montaż urządzenia nie jest skomplikowany ani długotrwały, chociaż warto zadbać, by wykonał go profesjonalista. Wszystkie urządzenia grzewcze mogą być niebezpieczne, jeśli w trakcie instalacji będą popełnione błędy. 

Montaż urządzenia to koszt około 1500-2500 zł, natomiast ceny poszczególnych modeli kotłów są bardzo zróżnicowane. Kotły do mieszkania o powierzchni około 100 m² można dostać w cenach 5-10 000 zł i więcej. Przykładowo: kocioł z palnikiem retortowym kosztuje około 5000 zł, a z zasypowym – około 7500 zł. Jeśli myślisz o zakupie kotła z dodatkowym układem oczyszczania palnika lub monitoringu spalania, musisz się liczyć z kosztem powyżej 10000 zł. Dodatkowy układ dostarczania paliwa do kotła to około 4000 zł.

Nowości

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×