Automatyczne kotły na pellet

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają nowoczesne, ekologiczne i wydajne rozwiązania, takie jak automatyczne kotły na pellet, które wykorzystują do pracy biomasę w postaci granulatu drzewnego, czyli pelletu. Jest to materiał uzyskiwany z odpadów drzewnych (np. trocin) pochodzących z legalnych źródeł, przetworzonych na małe granulki. Pellet jest powszechnie uznawany za ekologiczne paliwo ze względu na jego niewielką emisję szkodliwych substancji.

Automatyczne kotły na pellet działają na zasadzie spalania paliwa w specjalnej komorze paleniskowej. Palnik automatycznie dozuje i podaje pellet ze zbiornika do komory spalania, gdzie następuje jego odparowanie i spalanie. Powstałe gazy przepływają przez wymiennik cieplny ogrzewający wodę, która następnie jest rozprowadzana po całym domu.

Kotły na pellet z serii GRANULECO

Automatyczne kotły na pellet z serii GRANULECO dostępne w naszej ofercie wyposażone są w automatyczny palnik na materiał opałowy, co pozwala urządzeniu samodzielnie pobierać materiał z zasobnika. Oznacza to, że użytkownik nie musi regularnie dokładać paliwa, ponieważ kocioł sam reguluje proces spalania i utrzymania temperatury. Modele z serii GRANULECO wyposażone są w podajnik ślimakowy, dzięki któremu piece są w stanie samodzielnie usuwać popiół. Zastosowanie automatyzacji w kotłach na biomasę sprawia, że mogą pracować nieprzerwanie i utrzymywać stałe parametry cieplne.

Kotły na pellet w pełni dopasowane do potrzeb

Zapewniamy doradztwo przy wyborze rozwiązań dotyczących nie tylko wyboru modelu pieca, ale również jego ostatecznej konstrukcji. Podczas konsultacji poprzedzającej projektowanie kotła ustalamy szereg kwestii, w tym poziom zapotrzebowania na energię cieplną, wymiary powierzchni i wymagania co do zagospodarowania przestrzennego kotłowni i kwotę przeznaczoną na instalację systemu. W zależności od Państwa oczekiwań – ich palnik może znajdować się z prawej bądź lewej strony urządzenia. Pozwoli to dopasować jego formę do wymagań i ograniczeń danej przestrzeni, a tym samym – zyskać pewność, że będzie to rozwiązanie w pełni dostosowane oraz spełniające wszelkie oczekiwania.

Wydajna i automatyczna praca kotłów na pellet

Piece automatyczne na pellet cenione są za bardzo wysoką wydajność. Efektywność pracy kotła oscyluje w granicach 90-95%. Oferowane modele są doskonałym rozwiązaniem dla klientów poszukujących systemu grzewczego, który będzie nie tylko wydajny, ale również ekonomiczny. Pellet to materiał opałowy, który jest łatwo dostępny, a jego cena jest niższa w porównaniu do tradycyjnych paliw.Możliwość samoczynnego wygaszania i rozpalania kotła eliminuje dodatkowo straty postojowe materiału. Automatyczna praca i usuwanie popiołu poprawiają komfort użytkowania. Modele dostępne w naszej ofercie spełniają rygorystyczne normy środowiskowe. Piece na pellet odznaczają się niską emisją substancji smolistych i niewielką ilością powstającego popiołu, który może zostać wykorzystany m.in. jako nawóz.

Budowa kotłów na pellet

Doskonała budowa oraz rozplanowanie konstrukcyjne pieców przygotowanych pod użytek poprodukcyjnych materiałów opałowych z drewna zapewnia im skuteczne i ekonomiczne działanie pompy ciepła. Jest to korzyść odczuwalna na każdym etapie korzystania z pieca. Warto jednak wskazać najistotniejsze elementy budowy, a tym samym – zwrócić uwagę na doskonałość konstrukcyjną kotłów na pellet przez co ich instalacja oraz montaż mogą zostać przeprowadzone w jak najkrótszym czasie.

Po pierwsze – ze względu na to, iż są to modele automatyczne pracujące w pełni samodzielnie, dysponują one sprawnym podajnikiem ślimakowym, który dostarcza opał z zasobnika do palnika. Również usuwanie popiołu odbywa się w sposób automatyczny. W efekcie – praca tych modułów przekłada się na większe zadowolenie użytkowników oraz brak konieczności kontrolowania prawidłowego działania urządzenia. Warto także podkreślić, że wielkość pojemnika jest zmienna – uzależniona od indywidualnych potrzeb użytkowników (jego funkcję może także przejąć część kotłowni).

Po drugie – dopełnieniem funkcjonalności pieca jest w pełni automatyczny palnik, który po uruchomieniu (w momencie otrzymania polecenia) lub też w efekcie wykrywalnej potrzeby ogrzewania wysyła sygnał do podajnika.

Instalacja kotłów na pellet

Instalacja kotłów na pellet sprawia, że możliwe jest natychmiastowe dostarczenie opału oraz rozpoczyna się proces grzewczy. Kiedy zostanie osiągnięty odpowiedni poziom ogrzania ciepłej wody (zgodny z nastawioną wcześniej mocą) – palnik automatycznie wyłącza się, a opał, znajdujący się w jego komorze, powoli dopala się (możliwe jest także całkowite stłumienie jego palenia). W ten sposób funkcjonalny kocioł na pellet przekłada się na możliwość utrzymania stałych parametrów cieplnych.

Montaż kotła na pellet to zadanie dla doświadczonego instalatora, który jest w stanie prawidłowo zamontować urządzenie, podłączyć je do systemów hydraulicznych i elektrycznych oraz później uruchomić. Warto zaznaczyć, że niewłaściwy montaż może prowadzić do uszkodzeń kotła, a także przyczynić się do niebezpieczeństwa pożarowego. Zapraszamy do kontaktu. W przypadku pytań jesteśmy do dyspozycji! Zapraszamy także do zapoznania się z innymi rodzajami kotłów.

Kotły wodne na pellet

W szerokiej ofercie naszej firmy Compte For-Tech odnajdziecie Państwo między innymi doskonałe jakościowo ekologiczne kotły wodne na pellet. Jest to bardzo nowoczesne i niezwykle wydajne biopaliwo wyprodukowane z odpadów drzewnych, takich jak trociny czy wióry. Przez poddanie ich procesom tłoczenia i suszenia uzyskuje się małe, zwarte granulki o wysokiej wartości opałowej. Kotły wodne na pellet wykorzystują tę energię do podgrzewania wody, która następnie krąży w systemie grzewczym, ogrzewając pomieszczenia. Korzyści płynące z jego zastosowania można by wymieniać długo. Oto najważniejsze z nich: 

  • Kotły wodne na pellet pozwalają na znaczącą oszczędność pieniędzy i czasu. Ponadto nie są to instalacje drogie i nie wymagają przebudowy oraz reorganizacji całego systemu CO. 
  • Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, ponieważ kotły na pellet są niemal bezobsługowe (zasyp paliwem następuje raz na 7-10 dni). Oprócz tego zostawia po sobie bardzo mało popiołu (nie trzeba wybierać go częściej niż raz na kilka tygodni).
  • Kotły na pellet są także rozwiązaniem przyjaznym środowisku naturalnemu. Pellet jest paliwem bardzo czystym, które przy spalaniu emituje do atmosfery niezwykle mało produktów ubocznych.

Funkcjonowanie kotłów wodnych na pellet opiera się na zaprojektowaniu specjalnego paleniska, które umożliwia dokładne spalanie paliwa oraz przekazanie powstałego ciepła do układu grzewczego. Do najważniejszych elementów kotła należy zasobnik na pellet, podajnik ślimakowy, palenisko, wymiennik ciepła oraz system sterowania. Dzięki sterownikom elektronicznym oraz czujnikom temperatury możliwe jest utrzymanie stałego poziomu ciepła w systemie grzewczym bez konieczności ciągłego kontrolowania stanu kotła. Ponadto podajnik ślimakowy zapewnia stałe i równomierne dozowanie pelletu do paleniska.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×