Kotły na słomę

Kotły na słomę zapewniają oszczędność na produkcji energii cieplnej, niską emisję dwutlenku węgła do atmosfery oraz wysoką wydajność otrzymywanego ciepła. W celu utrzymania niezależności od wahań cen opału, oferta kierowana jest przede wszystkim do klientów, którzy mają nieograniczony dostęp do wspomnianego materiału. Oferujemy modele spełniające zróżnicowane wymagania eksploatacyjne i zapotrzebowanie na moc. W naszej ofercie znajdziesz modele odznaczające się szybką i łatwą obsługą. Duża kubatura kotłów pozwala jednorazowo załadować kilka kostek lub beli słomy, co pozwala oszczędzić czas potrzebny na uzupełnienia paliwa w kotle.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli kotłów na słomę, które różnią się między sobą pod względem mocy, wydajności oraz konstrukcji. Najpopularniejsze są urządzenia z automatycznym podawaniem paliwa oraz kontrolą spalania, które pozwalają na komfortowe i bezobsługowe użytkowanie. Decydując się na zakup kotła na słomę, warto jest zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale również na parametry techniczne oraz jakość wykonania urządzenia. Dobrze dobrany kocioł sprawi, że korzystanie z energii słomy stanie się nie tylko ekologiczne, ale też wygodne i ekonomiczne.

Kiedy i kto powinien zdecydować się na kocioł na słomę?

Decyzja o inwestycji w kocioł na słomę powinna być poparta rozpatrzeniem wielu kwestii dotyczących dostępu do materiału opałowego, sposobu przechowywania oraz potrzebnej mocy grzewczej. Należy pamiętać o tym, iż pomimo niskiej ceny rynkowej słomy oraz tego, że jest to obecnie najtańszy materiał opałowy na rynku, to jednak warto przemyśleć strategię zaopatrywania kotła.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup i zorganizowanie transportu słomy, czy też masz stały dostęp do niej – istotne okazuje się również jej przechowywanie. Narażona na stały kontakt z wilgocią oraz opadami atmosferycznymi nie będzie w stanie w sposób efektywny wspomóc pracę kotła. Do oceny pozostaje również ostatnia kwestia, czyli oszacowanie, czy dany obiekt potrzebuje urządzenia i systemu o takiej mocy. Najczęściej kotły na słomę poleca się obiektom przemysłowym o dużej powierzchni lub właścicielom domów jednorodzinnych o powierzchni użytkowej powyżej 200 metrów kwadratowych.

Niewielki koszt ogrzewania przestrzeni o dużej powierzchni w połączeniu z dużą wydajnością sprawiają, że piece na słomę są chętnie wybierane do kotłowni przemysłowych i niewielkich ciepłowni osiedlowych. Wykorzystywane są również w szkołach i dużych budynkach gminnych, a także wszędzie tam, gdzie słoma jest ogólnodostępnym surowcem.

Ekologiczny i wydajny materiał opałowy

Słoma jest odnawialnym surowcem, który podczas spalania emituje niewielkie ilości dwutlenku węgla. Wykorzystując ten rodzaj biomasy, można więc ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Ponadto wykorzystanie słomy jako paliwa pozwala na pozyskanie energii z odpadów rolniczych.

Piec na słomę jest zaprojektowany tak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał energetyczny tego surowca. Przy odpowiednio dobranym urządzeniu można osiągnąć bardzo wysoką wydajność. To oznacza, że większość energii zawartej w słomie jest przekształcana na ciepło, które może być wykorzystane do ogrzewania budynków.

Sposób działania pieców na słomę w belach

Każdy model pieca na słomę w belach zostaje w pełni przygotowany do efektywnego i jednocześnie bezpiecznego spalania. Oprócz elementów sprzyjających automatyzacji całego procesu posiada on zabezpieczenia uniemożliwiające np. cofnięcie się materiału opałowego (śluza ogniowa). Taka konstrukcja odpowiada specyfice opału, pozwalając na ekonomiczne jego wykorzystanie – bez konieczności stałego kontrolowania pracy urządzenia.

Kotły na słomę wyposażone są w moduły odpowiedzialne za pełną automatyzację procesu spalania, wśród których znajdują się:

  • czujniki kontrolujące poziom paliwa, sprawdzające pracę rusztu oraz monitorujące poziom wody,
  • sondę, dzięki której możliwe jest bieżące kontrolowanie temperatury spalin, wody oraz paleniska.

W ten sposób nie trudno ocenić, że kotły na słomę w ogóle nie ustępują modelom konkurencyjnym, wykorzystującym inne materiały opałowe.

Czy inwestycja w taki piec jest opłacalna?

To pytanie, które niemal każdy inwestor zadaje sobie przed podjęciem decyzji o zakupie kotła na biomasę. W tym przypadku na korzyści składa się kilka podstawowych czynników. Każdy zainteresowany tego typu rozwiązaniem musi więc odpowiedzieć na kilka pomocniczych pytań.

  • Czy posiada odpowiednie miejsce do przechowywania i składowania (a także do załadunku) materiału opałowego?
  • Czy dom lub obiekt przemysłowy, który ma być ogrzewany dzięki temu rozwiązaniu rzeczywiście wymaga pieca o tak dużej mocy?
  • Czy ma stały dostęp do materiału opałowego (możliwość zakupu lub też produkcja własna)?

Należy pamiętać o tym, iż pomimo niskiej ceny rynkowej słomy oraz tego, że jest to obecnie najtańszy materiał opałowy na rynku, to jednak warto przemyśleć strategię zaopatrywania kotła. Niezależnie od tego, czy zdecydują się Państwo na zakup i zorganizowanie transportu słomy, czy też posiadają Państwo do niej stały dostęp – istotne okazuje się również jej przechowywanie. Narażona na stały kontakt z wilgocią oraz opadami atmosferycznymi nie będzie w stanie w sposób efektywny wspomóc pracę kotła. Do oceny pozostaje również ostatnia kwestia, czyli oszacowanie, czy dany obiekt potrzebuje urządzenia i systemu o takiej mocy. Najczęściej kotły na słomę poleca się obiektom przemysłowym, o dużej powierzchni lub też domom jednorodzinnym o powierzchni użytkowej powyżej 200 metrów kwadratowych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych wszystkich kotłów. W przypadku pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×