Jak zmodernizować kotłownię?

Każda kotłownia przemysłowa po wielu latach użytkowania wymaga kompleksowej modernizacji. Wynika to przede wszystkim z potrzeby przystosowania jej do nowoczesnych standardów, które skupiają się na zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa, funkcjonalności i wydajności. Zakres realizowanych działań zależy od specyfiki danego pomieszczenia. Jakie są najważniejsze etapy modernizacji kotłowni? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Dowiesz się w dalszej części naszego wpisu.

Wybór nowego kotła grzewczego

Ponieważ zdecydowana większość modernizacji kotłowni związana jest z wymianą urządzenia grzewczego, pierwszym i najważniejszym etapem jest dobór odpowiedniego kotła. Musi on być idealnie dopasowany do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa. W tym przypadku z pomocą przychodzi nasza firma, która zapewnia Klientom m.in. wysokiej jakości kotłownie ekologiczne. Są to nie tylko kotły wodne na biomasę (np. zrębkę drzewną, trociny, wióry, pył drzewny, pellet lub słomę), ale również wydajne piece na pellet i wszelkiego typu inne nowoczesne instalacje, zapewniające efektywność, bezpieczeństwo i komfortową obsługę.

Modernizacja kotłowni — najważniejsze etapy

Prace modernizacyjne rozpoczynają się od demontażu starej kotłowni. To dość czasochłonny etap, wymagający szczegółowej analizy istniejącego wyposażenia. Po demontażu dotychczasowego wyposażenia należy ocenić pomieszczenie pod kątem możliwości zastosowania w nim nowego kotła. Niekiedy niezbędne są zmiany architektoniczne.

Kolejnym krokiem jest montaż kotła grzewczego. Jeśli urządzenie zostało już wybrane i odpowiednio dostosowane do potrzeb konkretnej kotłowni przemysłowej, instalacja nie powinna zająć zbyt dużo czasu.

W kotłowni trzeba też wyznaczyć i odpowiednio przystosować miejsce do składowania paliwa. Przykładowo, jeśli zastosowanie znajduje automatyczny kocioł na biomasę, niezbędne będzie wykonanie odpowiednio pojemnego magazynu na paliwo, np. zasobnika w kotłowni lub na wyższej kondygnacji. Jeśli jednak warunki lokalowe nie pozwalają na to, funkcję tę mogą spełniać podziemne silosy.

Nowoczesne kotłownie przemysłowe w większości przypadków wyposażone są w całkowicie zautomatyzowane kotły, które są w stanie pracować bez ingerencji użytkowników. Dzięki temu nie trzeba martwić się o oddzielne systemy podawania paliwa, które wymagają ręcznego załadunku.

Ostatnim etapem jest uruchomienie nowej instalacji, kontrola poprawności jej działania oraz przeszkolenie użytkowników z obsługi kotła i osprzętu.

Nowości Nowości

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×