Jak wybrać kocioł na pellet?

Wymogi unijne wprowadzają coraz większe restrykcje dotyczące kotłów, co wiąże się także z wypieraniem paliw trudno odnawialnych i o niskiej jakości. Dzięki temu pellet zyskuje na popularności, a kotły na ten rodzaj paliwa osiągają dużą wydajność przy niskim wkładzie pracy.

Zalety palenia pelletem

Pellet jest to naturalne paliwo stałe, które najczęściej uzyskuje się z odpadów drzewnych prasowanych pod wysokim ciśnieniem. Zawartość wilgoci jest dużo mniejsza niż w drewnie, a szczelne i wygodne opakowania pozwalają składować go w dowolnym miejscu. Użytkowanie tego rodzaju biomasy jest wygodniejsze niż przechowywanie brudzącego węgla czy spalanie gazu, który potrzebuje doprowadzenia instalacji. Jest to paliwo łatwo dostępne i niedrogie w stosunku do uzyskiwanej kaloryczności. Kotły na pellet mogą być montowane w prywatnych domach, w kotłowniach budynków wielkorodzinnych, kotłowniach kontenerowych zasilających osiedla domów, obiektach użyteczności publicznej, hotelach oraz innych miejscach, gdzie wymagane jest zachowanie ciągłości dostaw energii cieplnej.

Automatyzacja kotłów

Kotły na pellet przeważnie są wyposażone w zasobniki paliwa, w których można zmieścić zapas na kilka dni. Coraz większą popularnością cieszą się modele automatyczne, które pracują samodzielnie i usprawniają wiele procesów. Podajnik ślimakowy dostarcza opał z zasobnika do palnika. Palnik może znajdować się z lewej lub z prawej strony. Wybór powinien być uzależniony od wymagań i ograniczeń danej przestrzeni. Kotły automatyczne są w stanie także samodzielnie usuwać popiół, dzięki czemu pozostają w gotowości do pracy. Co więcej, taki kocioł będzie rozpalać się i gasnąć, a także utrzyma określoną temperaturę i wodę użytkową. Dzieje się tak dzięki automatyzacji palnika, który w razie wykrycia potrzeby osiągnięcia określonej temperatury wysyła sygnał do podajnika o dostarczenie opału i wznowienie procesu grzewczego. Gdy woda zostanie ogrzana do określonego poziomu, palnik się wyłącza. Wszystko to sprawia, że wysoka wydajność idzie w parze z oszczędnością paliwa i energii.

Najważniejsze czynniki brane pod uwagę

Głównym parametrem kotła jest osiągana moc grzewcza. Przyjmuje się, że 1 kW wystarcza na ogrzanie 15 m2 powierzchni. Należy jednak dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie albo zlecić to sprzedawcy. Wymaga to zapoznania się z projektem budynku i zawartymi w nim wyliczeniami mocy. W nieocieplonych domach potrzeba będzie więcej energii. Z kolei kocioł wytwarzający zbyt dużo ciepła będzie droższy w utrzymaniu. Kotły na pellet są przeważnie urządzeniami o sporych gabarytach, więc trzeba to uwzględnić przy projektowaniu kotłowni. Ceny produktów dostępnych na rynku są bardzo różne. Najważniejsza jest jakość wykonania, bezawaryjność i długość użytkowania. Z pewnością wpłynie to na wyższą cenę, lecz w długim okresie pozwoli zaoszczędzić na pracach serwisowych.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×