Wymogi unijne wprowadzają coraz większe restrykcje dotyczące kotłów, co wiąże się także z wypieraniem paliw trudno odnawialnych i o niskiej jakości. Dzięki temu pellet zyskuje na popularności, a kotły na ten rodzaj paliwa osiągają dużą wydajność przy niskim wkładzie pracy.
Pellet jest to naturalne paliwo stałe, które najczęściej uzyskuje się z odpadów drzewnych prasowanych pod wysokim ciśnieniem. Zawartość wilgoci jest dużo mniejsza niż w drewnie, a szczelne i wygodne opakowania pozwalają składować go w dowolnym miejscu. Użytkowanie tego rodzaju biomasy jest wygodniejsze niż przechowywanie brudzącego węgla czy spalanie gazu, który potrzebuje doprowadzenia instalacji. Jest to paliwo łatwo dostępne i niedrogie w stosunku do uzyskiwanej kaloryczności. Kotły na pellet mogą być montowane w prywatnych domach, w kotłowniach budynków wielkorodzinnych, kotłowniach kontenerowych zasilających osiedla domów, obiektach użyteczności publicznej, hotelach oraz innych miejscach, gdzie wymagane jest zachowanie ciągłości dostaw energii cieplnej.
Kotły na pellet przeważnie są wyposażone w zasobniki paliwa, w których można zmieścić zapas na kilka dni. Coraz większą popularnością cieszą się modele automatyczne, które pracują samodzielnie i usprawniają wiele procesów. Podajnik ślimakowy dostarcza opał z zasobnika do palnika. Palnik może znajdować się z lewej lub z prawej strony. Wybór powinien być uzależniony od wymagań i ograniczeń danej przestrzeni. Kotły automatyczne są w stanie także samodzielnie usuwać popiół, dzięki czemu pozostają w gotowości do pracy. Co więcej, taki kocioł będzie rozpalać się i gasnąć, a także utrzyma określoną temperaturę i wodę użytkową. Dzieje się tak dzięki automatyzacji palnika, który w razie wykrycia potrzeby osiągnięcia określonej temperatury wysyła sygnał do podajnika o dostarczenie opału i wznowienie procesu grzewczego. Gdy woda zostanie ogrzana do określonego poziomu, palnik się wyłącza. Wszystko to sprawia, że wysoka wydajność idzie w parze z oszczędnością paliwa i energii.
Głównym parametrem kotła jest osiągana moc grzewcza. Przyjmuje się, że 1 kW wystarcza na ogrzanie 15 m2 powierzchni. Należy jednak dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie albo zlecić to sprzedawcy. Wymaga to zapoznania się z projektem budynku i zawartymi w nim wyliczeniami mocy. W nieocieplonych domach potrzeba będzie więcej energii. Z kolei kocioł wytwarzający zbyt dużo ciepła będzie droższy w utrzymaniu. Kotły na pellet są przeważnie urządzeniami o sporych gabarytach, więc trzeba to uwzględnić przy projektowaniu kotłowni. Ceny produktów dostępnych na rynku są bardzo różne. Najważniejsza jest jakość wykonania, bezawaryjność i długość użytkowania. Z pewnością wpłynie to na wyższą cenę, lecz w długim okresie pozwoli zaoszczędzić na pracach serwisowych.