Jak uzyskać dofinansowanie na nowy piec na pellet?

W ramach antysmogowego programu rządowego “Czyste Powietrze” można skorzystać z dotacji na wymianę starego pieca na nowy. Ma to na celu poprawienie jakości powietrza w naszym kraju i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Budżet tego programu to aż 103 miliardy złotych. Program potrwa aż do roku 2030. Jednak na podpisanie umów o dofinansowanie przewidziany jest czas do końca roku 2027. Oczywiście lepiej zrobić to znacznie wcześniej. Stare, nieefektowne źródła ciepła mają być zastąpione nowymi i ekologicznymi. Piece, które spełniają najwyższe normy, są energooszczędne i nie przekraczają granicznych wartości emisji zanieczyszczeń. Z tego artykułu dowiesz się, kto może ubiegać się o dofinansowanie, jakie piece się kwalifikują oraz jak i gdzie można złożyć wniosek o dotację.

O programie “Czyste Powietrze”

Rządowy program “Czyste Powietrze” jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonego w nim lokum, które ma księgę wieczystą. Pieniądze są przeznaczone na wymianę starych pieców na nowe, które spełniają restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa i warunki programu. Na dofinansowanie mogą też liczyć osoby, które planują wymianę okien lub drzwi, montaż baterii słonecznych, pompy ciepła oraz ocieplenie domu czy stropów. Aby piec zakwalifikował się w programie, musi posiadać odpowiednie certyfikaty, takie jak „Ecodesign” oraz „5 klasa”. W zależności od gminy istnieją różne zasady przyznawania dotacji, a także różna może być jej wysokość. Kwota dofinansowania jest też uzależniona od miesięcznych dochodów uzyskiwanych przez domowników. Rozliczeniu podlegają jedynie koszty poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Co zrobić, by otrzymać dofinansowanie?

Aby otrzymać dofinansowanie, trzeba najpierw złożyć wniosek. Papierowy wniosek można złożyć w urzędzie lub e-wniosek przez Internet. Do wniosku należy dołączyć wszelkie niezbędne załączniki. Następnie kontrolerzy z Urzędu Miasta muszą złożyć wizytę w domu, aby potwierdzić istnienie starego, nieekologicznego pieca. Po podpisaniu umowy można przystąpić do realizacji inwestycji, a następnie należy złożyć wniosek rozliczeniowy ze wszystkimi fakturami potwierdzającymi koszty przedsięwzięcia. Dofinansowanie jest wypłacane po zakończeniu prac i złożeniu oraz zatwierdzeniu wniosku. Aby złożyć wniosek przez Internet, wchodzimy na stronę gov.pl w zakładkę “Nieruchomości i środowisko”, a następnie wybieramy opcję “Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”. Potem klikamy przycisk “Złóż Wniosek” i logujemy się lub rejestrujemy. Wypełniamy wniosek i dołączamy załączniki w formie skanów albo dokumentów elektronicznych. Potem pozostaje już jedynie podpisać elektronicznie wniosek. Natomiast jeśli chcemy złożyć wniosek w urzędzie, to musimy najpierw go wypełnić, podpisać i wraz z załącznikami złożyć go osobiście lub drogą pocztową w siedzibie WFOŚiGW lub jego oddziale.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×