Jak często serwisować kotłownie?

Każdy chciałby się cieszyć jak najdłużej bezawaryjnym i wydajnym kotłem – niezależnie od tego, czy jest to piec gazowy, parowy, czy na pellet. Aby tak się stało zawsze należy użytkować go zgodnie z instrukcją producenta i regularnie poddawać usłudze serwisowania. Przeczytaj, dlaczego to jest tak ważne.

Jak często powinny być serwisowane kotły?

Na rynku istnieje wiele rodzajów kotłów służących do ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych. Dodatkowo pojawiają się coraz to nowe piece oferujące wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Do najpopularniejszych nadal należą węglowe, gazowe, czy te na pellet, ale dostępne są również  kotły  wodne, parowe, na osb, czy nawet słomę. Niezależnie od tego, który z nich stoi w twojej kotłowni, pamiętaj, by regularnie je serwisować. Standardowo przegląd kotła powinien wykonywany być co rok. Ponadto popiół oraz sadza powstające w wyniku spalania mają negatywny wpływ na działanie pieca, więc trzeba się ich regularnie pozbywać. Dobrym rozwiązaniem są kotły z automatyczną funkcją czyszczenia, które umożliwiają usuwanie zalegającego popiołu i sadzy bez ich otwierania.

Dlaczego przegląd kotłowni jest potrzebny?

Kotły powinny być regularnie serwisowane głównie dla twojego bezpieczeństwa. Regularne sprawdzanie tych urządzeń pozwoli na wychwycenie ich ewentualnych usterek lub powstałych wskutek użytkowania wad. Niektóre z nich mogą pozostać przez ciebie niezauważone, a brak działania w kierunku ich usunięcia może doprowadzić do zniszczenia pieca lub większych szkód. Pamiętaj, że częstotliwość serwisowania urządzeń grzewczych jest zawarta w warunkach gwarancyjnych określonych przez ich producenta i należy jej ściśle przestrzegać. W przeciwnym razie takie zaniedbanie może cię drogo kosztować – i to dosłownie.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×