Jak często należy serwisować piece i kotły na pellet?

Piece i kotły na pellet stają się coraz popularniejsze. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego. Urządzenia te pozwalają na to, aby zapewniać budynkowi efektywne dostarczanie ciepła. Sprzyjają oszczędzaniu środków finansowych oraz wygodnemu gospodarowaniu energią. Nie wystarczy ich jednak tylko zamontować. Żeby piece i kotły na pellet dobrze działały, to trzeba jeszcze poddawać je regularnemu serwisowaniu. Inaczej nie ma mowy o tym, żeby czerpać wszystkie korzyści związane z użytkowaniem pieców i kotłów na pellet.

Dlaczego przeglądy są ważne?

Dokonywanie przeglądów pieców i kotłów na pellet jest tak ważne dlatego, gdyż urządzenia te, jak każde inne, podlegają eksploatacji. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, tak po prostu się dzieje zgodnie z naturalną koleją rzeczy. Mądrość polega nie na tym, by w ogóle unikać usterek związanych ze zużywaniem się sprzętu, tylko na tym, aby wykryć je w odpowiednim czasie. Jeżeli defekt zostanie zauważony w porę, to istnieje duża szansa na to, że piec czy też kocioł wyjdzie z tego bez szwanku. W tym przypadku sprawdza się stara zasada, która, choć nie obowiązuje we wszystkich dziedzinach, w wielu ma jednak zastosowanie. Chodzi mianowicie o zasadę – im wcześniej, tym lepiej.

Przechodząc do konkretów – jak dokładnie często należy serwisować piece i kotły na pellet? Ogólnie rzecz biorąc, przegląd powinien odbywać się co najmniej raz do roku. Porą, która najbardziej nadaje się na serwisowanie, jest albo koniec, albo początek sezonu grzewczego. Właściwie chodzi tu zaś o moment albo tuż po zakończeniu, albo tuż przed rozpoczęciem sezonu. Dlaczego właśnie tak? To proste. Chodzi o to, że jesienią kocioł czy piec musi przystąpić do pracy w sprawdzonym stanie. Z drugiej strony na wiosnę trzeba dokładnie zbadać, czy w zimne miesiące, a więc wtedy, kiedy urządzenie było najbardziej eksploatowane, nie doszło do nadmiernego nadwyrężenia wytrzymałości pieca czy kotła na pellet. Sytuacja jest więc jasna. Przegląd co najmniej raz do roku na jesień albo na wiosnę. Tylko tyle i aż tyle.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×