Gdzie znajdą zastosowanie kotły parowe?

Od wynalezienia kotłów parowych minęło kilkaset lat, a na rynku pojawiła się cała gama nowoczesnych instalacji energetycznych. Niemniej, klasyczne kotły parowe dalej są jedną z najpowszechniejszych instalacji przemysłowych, z którą można spotkać się praktycznie wszędzie. Istnieją jednak branże, w których szczególnie często korzysta się z tej odmiany kotłów energetycznych. O jakich gałęziach przemysłu mowa?

Gdzie najczęściej korzysta się z kotłów parowych?

Instalacje parowe są powszechnością w przemyśle ciężkim, ponieważ to właśnie para wodna jest najwydajniejszym paliwem dla ogromnych maszyn ze stali. Często używa się ich również w branży spożywczej, zwłaszcza do zasilania pieców gastronomicznych. Oczywiście, nie wolno zapominać o tym, jak często kotły parowe wykorzystuje się do ogrzewania dużych budynków. Para wodna wytwarzana w kotle osiąga niewyobrażalne temperatury, dzięki czemu można nią ogrzewać takie miejsca, jak hotele, zakłady produkcyjne, szpitale, czy magazyny.

Do czego można wykorzystać parę wodną z kotłów parowych?

Warto tutaj wspomnieć, że kotły parowe na biomasę znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle nie tylko jako tanie źródło energii cieplnej, ale również ze względu na wiele potencjalnych zastosowań przegrzewanej pary wodnej. Woda w stanie gazowym, po osiągnięciu kilkuset stopni Celsjusza oraz bardzo wysokiego ciśnienia, może zostać użyta, chociażby do:

  • suszenia tkanin i innych materiałów,

  • utylizacji wszelkiego rodzaju odpadów,

  • produkcji leków i szczepionek,

  • transmisji chemikaliów,

  • dezynfekcji oraz sterylizacji.

Wielofunkcyjność kotłów parowych sprawia, że i tak już tania i wydajna instalacja jest jeszcze bardziej ekonomiczna. Ponadto coraz częściej stosuje się automatyczne kotły parowe, których można używać bezobsługowo.

Nowości

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×