Gdzie najlepiej zamontować kocioł na pellet?

Kotły na pellet w ostatnich latach zyskały na popularności dzięki swej funkcjonalności i ekonomiczności. Pellet jest paliwem bardzo wydajnym i do tego przyjaznym środowisku naturalnemu, ponieważ emituje mało zanieczyszczeń. Jego efektywność oscyluje w granicach 90-95%. Natomiast zasyp i zbieranie popiołu z kotła następuje raz na kilka dni. Jeśli rozważasz zakup tego urządzenia, musisz także poznać wymagania dotyczące jego instalacji.

Kotły na pellet do 25 kW

Kotłownie na paliwa stałe muszą spełniać określone wymagania w zależności od tego, czy kocioł emituje moc do 25 kW, czy od 25 do 2000 kW. Kocioł o mniejszej mocy musi znajdować się w specjalnie wydzielonej do tego przestrzeni. Najlepiej jest umieścić go centralnie do ogrzewanych pomieszczeń. Trzeba również pamiętać o gabarytach kotła ze względu na ograniczenia dotyczące jego wniesienia. Na podłodze powinien znajdować się materiał niepalny lub obicie blachą grubości 0,7 mm z zachowaniem co najmniej 50 cm odległości od obrysu kotła. Wymagane jest oświetlenie sztuczne, lecz zaleca się korzystać z naturalnego, o ile to możliwe. Przestrzeń między tyłem kotła a przegrodą nie może być mniejsza niż 70 cm, z boków 100 cm, a z przodu 200 cm. Zalecana wysokość kotłowni to minimum 220 cm.

Kotły na pellet powyżej 25 kW

Tego rodzaju kotły należy montować w osobnych pomieszczeniach technicznych na kondygnacji podziemnej lub na poziomie terenu. Od pozostałych pomieszczeń powinny oddzielać je niepalne drzwi wejściowe o szerokości co najmniej 0,8 m i klasie odporności 0,5. Między kotłownią a składem paliwa powinny być drzwi stalowe lub obite blachą. Powierzchnia okien musi wynosić 1/15 całkowitej powierzchni podłogi. Wymagane jest, by połowa z nich była otwierana. Dla kotłów powyżej 25 kW należy zachować odstęp z przodu o 0,5 większy od długości urządzenia, natomiast z tyłu powinno być co najmniej 0,7 m. Jeśli kocioł na pellet ma poziome kanały konwekcyjne z możliwością czyszczenia tylko od tyłu, odstęp musi być o 0,5 m większy od długości urządzenia. Po bokach należy pozostawić min. 1 m długości.

Wysokość pomieszczenia musi przekraczać podwójną wysokość urządzenia i nie może być przy tym niższa niż 2,5 m. W kotłach zasypywanych od góry wystarczy 2 m. Paliwo można gromadzić w oddzielnym miejscu lub tam, gdzie znajduje się kocioł – jest to zależne od gabarytów urządzenia oraz dostępnej przestrzeni. Miejsce powinno być wystarczające na zgromadzenie opału na cały sezon. Trzeba jednak pamiętać, że minimalne wymagania mogą nie być odpowiednie do tego, by wygodnie obsługiwać kocioł, dlatego zaleca się jego montaż w przestrzeni nieco większej.

Dopasowanie kotła i podajnika do pomieszczenia

Wybór przemysłowego kotła wymaga doradztwa w sprawie modelu oraz jego ostatecznej konstrukcji, na którą składają się takie parametry jak zapotrzebowanie na energię cieplną, wymiary powierzchni i wymagania dotyczące zagospodarowania przestrzennego kotłowni. Oprócz montażu kotła trzeba również uwzględnić koszty:

  • wyposażenia kotłowni,
  • pompy obiegowej układu grzewczego,
  • pompy zasobnika ciepłej wody,
  • zaworów bezpieczeństwa,
  • zasobnika ciepłej wody,
  • regulacji parametrów po uruchomieniu.

W zależności od ograniczeń danej przestrzeni palnik może znajdować się z lewej lub prawej strony. Modele kotłów przemysłowych wyposażone są w podajniki ślimakowe, które dostarczają opał z zasobnika do palnika, a także samodzielnie usuwają popiół. Nie ma więc potrzeby częstego kontrolowania ich pracy. Wielkość pojemnika dostosowuje się do wymagań danego kotła. Często zajmują one podobną ilość przestrzeni co sam kocioł. Można na ten cel przeznaczyć część kotłowni, jeśli jest na to odpowiednio dużo miejsca.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×