Czym się kierować przy wyborze kotła na biomasę?

Instalacja kotła na biomasę to dobry pomysł na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie oraz bezpieczną utylizację naturalnych odpadów. Najpopularniejszym rodzajem biomasy jest w Polsce pellet drzewny, jednak użytkownicy coraz częściej sięgają też po inne produkty, a na rynku pojawiają się coraz lepiej zautomatyzowane kotły. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni sprzęt dla swoich potrzeb.

Pod pojęciem biomasy mogą kryć się różnego rodzaju substancje organiczne i odpady, które podlegają biodegradacji. Najczęściej jest to drewno niskiej jakości technologicznej w postaci wiór, trocin i zrębków, rzadziej odpady roślinne (na przykład wysłodki buraczane, makuch, słoma, łodygi trawy, kukurydzy, lucerny), osady ściekowe, odchody zwierząt, oleje roślinne i inne. 

Rodzaje kotłów na biomasę 

Kotły na biomasę muszą być dobrane przede wszystkim do rodzaju paliwa oraz uwarunkowań technicznych budynku. Popularne na rynku są obecnie m.in. kotły na drewno zgazowujące, zwykle wyposażone w automatykę, kotły retortowe przeznaczone do spalania głównie pelletu, przystosowane do współpracy z innymi urządzeniami, na przykład instalacją solarną oraz kotły wsadowe przystosowane do spalania słomy. Wśród kotłów na biomasę wyróżnia się urządzenia z górnym i dolnym spalaniem (uznawane często za bezpieczniejsze i efektywniejsze), kotły parowe niewymagające ręcznej obsługi i kotły fluidalne wytwarzające gorącą wodę lub parę wodną. 
Jeśli planujesz zakup kotła na biomasę, weź także pod uwagę: 

  • dostępność i jakość paliwa, które chcesz użyć; 
  • kształt i miejsce położenia czopucha; 
  • rozwiązania technologiczne sterowników i ich możliwość współpracy z innymi urządzeniami; 
  • zabezpieczenie przeciwpożarowe; 
  • solidność konstrukcji, bezawaryjność i efektywność urządzenia. 

Kotły wysoce zautomatyzowane są niezwykle wygodne, ponieważ większość procesów zachodzących w nich nie wymaga kontroli ze strony użytkownika. Ich montaż powinien być jednak przeprowadzony przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem. 

Nowości

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×