Instalacja kotła na biomasę to dobry pomysł na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie oraz bezpieczną utylizację naturalnych odpadów. Najpopularniejszym rodzajem biomasy jest w Polsce pellet drzewny, jednak użytkownicy coraz częściej sięgają też po inne produkty, a na rynku pojawiają się coraz lepiej zautomatyzowane kotły. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni sprzęt dla swoich potrzeb.
Pod pojęciem biomasy mogą kryć się różnego rodzaju substancje organiczne i odpady, które podlegają biodegradacji. Najczęściej jest to drewno niskiej jakości technologicznej w postaci wiór, trocin i zrębków, rzadziej odpady roślinne (na przykład wysłodki buraczane, makuch, słoma, łodygi trawy, kukurydzy, lucerny), osady ściekowe, odchody zwierząt, oleje roślinne i inne.
Kotły na biomasę muszą być dobrane przede wszystkim do rodzaju paliwa oraz uwarunkowań technicznych budynku. Popularne na rynku są obecnie m.in. kotły na drewno zgazowujące, zwykle wyposażone w automatykę, kotły retortowe przeznaczone do spalania głównie pelletu, przystosowane do współpracy z innymi urządzeniami, na przykład instalacją solarną oraz kotły wsadowe przystosowane do spalania słomy. Wśród kotłów na biomasę wyróżnia się urządzenia z górnym i dolnym spalaniem (uznawane często za bezpieczniejsze i efektywniejsze), kotły parowe niewymagające ręcznej obsługi i kotły fluidalne wytwarzające gorącą wodę lub parę wodną.
Jeśli planujesz zakup kotła na biomasę, weź także pod uwagę:
Kotły wysoce zautomatyzowane są niezwykle wygodne, ponieważ większość procesów zachodzących w nich nie wymaga kontroli ze strony użytkownika. Ich montaż powinien być jednak przeprowadzony przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem.