Czym są i jak działają kotły do termicznego przekształcania odpadów (MDF/OSB)?

Kotły do termicznego przekształcania odpadów są popularnym rozwiązaniem w celu utylizacji resztek płyt MDF, OSB oraz innych produktów ubocznych powstałych w zakładach meblarskich. Muszę one spełniać odpowiednie wymagania i standardy, co regulowane jest przez prawo gospodarki odpadami. W poniższym artykule dowiesz się, jak działają kotły tego typu.

Czym wyróżniają się kotły do spalania odpadów MDF i OSB?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pieców: kotły parowe, gorącej wody, na drewno, na biomasę, czy też na pellet. Kotły przeznaczone do termicznego przekształcania odpadów muszą spełniać określone przepisami prawa warunki. Są one zawarte w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Środowiska. Wymagane jest, by takie kotły miały niezależną komorę do dopalania gazów w wysokich temperaturach z awaryjnym systemem spalania oraz kontroli płomienia.  Jest to bardzo istotne, gdyż spalanie drewna i jego pochodnych pokrytych impregnatem lub powłoką ochronną podlega ustawie odpadowej oraz spalarniowej. Ponadto piece tego typu muszą posiadać specjalny system filtracji.

Z czego składają się kotły do termicznego przekształcania odpadów i jak działają?

Kotły przeznaczone do spalania odpadów drewnopochodnych składają się z paleniska, w którym znajduje się ruchomy ruszt, a także z komory dopalania gazów, kotła odzysknicowego oraz z zestawu filtrów.  Spalanie resztek płyt MDF czy OSB odbywa się  w trzech etapach:

  • Spalaniu w palenisku schodkowym ruchomym, który pozwala na odgazowanie paliwa i jego dopalenie.
  • Dopalaniu w komorze zgazowania gazów spalinowych powstałych w trakcie procesu spalania. Odbywa się to w temperaturze ok. 850 stopni Celsjusza.
  • Odzyskaniu energii w kotle odzysknicowym, która uwalniana jest w postaci pary, wody lub powietrza.

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×