Automatyczne nie tylko pobieranie, ale i składowanie paliwa

GPD24.pl marzec 2016

BIOMASA | Suwnica bramowa formuje stos biomasy i jej podgarnianie w strefę przenośnika paliwa

Rozwiązanie francuskiego producenta zapewnia nie tylko automatyczny rozładunek dowożonej z zewnątrz biomasy, ale także optymalizację objętości paliwa.

Nowoczesne kotły na pelet czy biomasę znajdują coraz szersze zastosowanie w zakładach drzewnych dysponujących odpowiednim surowcem do przetwarzania na energię cieplną czy także elektryczną. Użytkownicy nowoczesnych rozwiązań doceniają automatyzację procesów spalania niewymagających bezpośredniego nadzoru oraz rozwiązania powodujące automatyczne pobieranie paliwa z zasobników, do których trafiają specjalnymi instalacjami wióry, pyły drzewne i inne poprodukcyjne materiały. Takie kotłownie ekologiczne, wykorzystując naturalny cykl CO2 , chronią przyrodę, zapewniają doskonałe rezultaty oraz nie przyczyniają się do powstawania efektu cieplarnianego. Spalanie biomasy lub peletu niesie ze sobą niezaprzeczalne korzyści.

Wyładunek biomasy

Wyładunek biomasy jest wygodny i bezpieczny.

 

Spalanie biomasy oraz innych paliw ekologicznych to bardzo wydajna metoda pozyskania czystej energii, która w znacznym stopniu ogranicza emisję zanieczyszczeń i niesie ze sobą duże korzyści ekonomiczne. Firma Compte For-Tech z Chojnic, która takie kotły produkuje i sprzedaje na polskim rynku, ma też w ofercie TOP LOADER, czyli system automatycznego silosowania i wygarniania paliwa biomasowego. Jest to rozwiązanie francuskiego producenta, sprawdzone w wielu zakładach drzewnych i cieplnych w zachodniej Europie. Zapewnia ono nie tylko automatyczny rozładunek dowożonej z zewnątrz biomasy, ale także optymalizację objętości paliwa, przy stosunkowo niskim koszcie budowy instalacji.

System silosowania

System silosowania jest w pełni zautomatyzowany.

– System COMPTELOADER jest w pełni zautomatyzowany, bez konieczności obsługi przez personel – mówi Paweł Mizgajski, dyrektor handlowy Compte For-Tech. – Uzupełnianie paliwa odbywa się w takich zakładach za pomocą naczep, wywrotek i ładowaczy. Trafia ono do silosa w kształcie klatki o szerokości do 6 m, z suwnicą bramową, zbudowanego bezpośrednio na placu składowym. Głębokość silosa może być dostosowana do wielkości zapotrzebowania na paliwo. Rozładunek z naczep czy wywrotek realizowany jest automatycznie na utwardzonej płycie w strefie rozładunku. Potem do akcji wkracza suwnica bramowa, która powoduje podgarnianie biomasy w strefę przenośnika paliwa do kotła, o długości do 7 m. Przez zgarnianie paliwa tworzy w silosie stos o wysokości do 4 m.

Naczepy z biomasą

Naczepy z biomasą podjeżdżają pod stos.

Takie rozwiązanie zapewnia dużą objętość składowania przy nieznacznej powierzchni gruntu, stosunkowo niewielki koszt budowy, ponieważ wyładunek i składowanie realizowane jest na poziomie 0 oraz szybki i skuteczny rozładunek na utwardzonej powierzchni. W silosie o długości 24 m, szerokości 6 m i składowaniu na wysokość 4 m można zgromadzić około 415 m 3 paliwa.

Zgrzebło wygarniające i formuje stos

Zgrzebło wygarnia i formuje stos.

 

Wygarnianie paliw kalibrowanych - zrębki, pelet, biopaliwa czy wióry o drobnej frakcji – realizowane jest mechanicznie przez stalowe zgrzebło, poruszane silnikami elektrycznymi o mocy 7 kW. W tak dużym magazynie paliwa to bardzo duży atut, ponieważ większość rozwiązań z pompami hydraulicznymi wymaga zainstalowania większej mocy.

Paliwa kalibrowane

Pojemność silosu zależy od jego parametrów.

 

Niski koszt inwestycji związanej z systemem automatycznego silosowania i wygarniania paliwa biomasowego nie jest jedyną cechą rozwiązania. Ważny jest także łatwy dostęp do konserwacji urządzeń związanych z automatyką dostarczaną przez Compte For-Tech wraz z suwnicą bramową i zgrzebłem, utwardzonym dojazdem do rozładunku, wspornikami łączącymi ścianę z torowiskiem i ukośną blachą na wyjściu z silosu, w stronę systemu przenoszenia paliwa.

Nabywca systemu przygotowuje konstrukcję boczną z betonowych bloczków, drewnianego lub stalowego szkieletu i system zabezpieczający wejście do silosu oraz jego wentylację i niezbędne zasilanie elektryczne.

Pliki do pobrania:

GPD24.pl, marzec 2016

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×