Kotły na słomę

Proponowane przez naszą firmę kotły na słomę pozostają na marginesie modeli przygotowanych do wykorzystywania biomasy jako materiału opałowego. Ze względu na swoją specyfikę systemy te polecamy przede wszystkim Klientom, którzy mają nieograniczony dostęp do wspomnianego materiału opałowego. Z tego też względu należy zaznaczyć, iż piece te najczęściej odnajdują się w przestrzeni gospodarstw rolnych.

Sposób działania kotłów na słomę

Każdy model zostaje w pełni przygotowany do efektywnego i jednocześnie bezpiecznego spalania. Dlatego też prócz elementów sprzyjających automatyzacji całego procesu, posiada on zabezpieczenia uniemożliwiające np. cofnięcie się materiału opałowego (śluza ogniowa). Taka konstrukcja odpowiada specyfice opału, pozwalając na ekonomiczne jego wykorzystanie – bez konieczności stałego kontrolowania pracy urządzenia.

Istotna okazuje się również obecność modułów odpowiedzialnych za pełną automatyzację procesu spalania. Wśród kluczowych wymienić należy:

  • czujniki (kontrolujące poziom paliwa, sprawdzające pracę rusztu oraz monitorujące poziom wody),
  • sondę, dzięki której możliwe jest bieżące kontrolowanie temperatury (spalin, wody oraz paleniska).

W ten sposób nie trudno ocenić, że kotły na słomę w ogóle nie ustępują modelom konkurencyjnym, sięgającym po inne materiały opałowe.

Czy inwestycja w taki piec jest opłacalna?

To pytanie, które niemal każdy inwestor zadaje sobie przed podjęciem decyzji o zakupie oraz instalacji systemu. W tym przypadku na korzyści składa się kilka podstawowych czynników. Każdy, zainteresowany tego typu rozwiązaniem, musi więc odpowiedzieć na kilka pomocniczych pytań.

PYTANIE 1: czy posiada odpowiednie miejsce do przechowywania i składowania (a także do załadunku) materiału opałowego?

PYTANIE 2: czy dom lub obiekt przemysłowy, który ma być ogrzewany dzięki temu rozwiązaniu rzeczywiście wymaga pieca o tak dużej mocy?

PYTANIE 3: czy ma stały dostęp do materiału opałowego (możliwość zakupu lub też produkcja własna)?

Należy pamiętać o tym, iż pomimo niskiej ceny rynkowej słomy oraz tego, że jest to obecnie najtańszy materiał opałowy na rynku, to jednak warto przemyśleć strategię zaopatrywania kotła (pytanie 3). Niezależnie od tego, czy zdecydują się Państwo na zakup i zorganizowanie transportu słomy, czy też posiadają Państwo stały do niej dostęp – istotne okazuje się również jej przechowywanie (pytanie 1). Narażona na stały kontakt z wilgocią oraz opadami atmosferycznymi nie będzie w stanie w sposób efektywny wspomóc pracę kotła. Do oceny pozostaje również ostatnia kwestia, czyli oszacowanie, czy dany obiekt potrzebuje urządzenia i systemu o takiej mocy. Najczęściej kotły na słomę poleca się obiektom przemysłowym, o dużej powierzchni lub też domom jednorodzinnym o powierzchni użytkowej powyżej 200 metrów kwadratowych.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×