Prasa o nas: W Zaklikowie już grzeją

Dwupiła

Zakupiona okazyjnie dwupiła została zmodernizowana i przebudowana w zakładzie Dankross w Zaklikowie i już niedługo współtworzyć będzie linię tartaczną o wydajności przetarcia 80 000 m3 drewna okragłego na rok.

Autoklaw próżniowo-ciśnieniowy

W ubiegłym roku zakład w Zaklikowie wzbogacił się o nowy czeski autoklaw próżniowo-ciśnieniowy, sterowany komputerowo czeskiej marki Vyvos o pojemności 14m3

 

Przyjeżdżamy do Zaklikowa, gdzie mieści się jeden z trzech zakładów należących do firmy Dankross. Jest poranek pierwszego dnia astronomicznej jesieni. Na dworze zaledwie kilka stopni powyżej zera, ale w biurze, gdzie przyjmuje nas Piotr Dembicki, dyrektor ds. rozwoju i inwestycji Dankros, panuje przyjemne ciepło. To zasługa nowego kotła Compte Fortech, który zamienia biomasę na energię dostarczaną do hal, budynków biurowych i komór suszarniczych. Kocioł stanowi jedną z wielu inwestycji, które mają uczynić ten zakład bardziej nowoczesnym i wydajnym.

Obróbka termiczna drewna

Obróbka termiczna drewna odbywa się w 15 komorach suszarniczych, z czego 5 zostanie wymienionych na jeszcze bardziej wydajne. Za zaspokojenie ich potrezb energetycznych odpowiadać będzie zainstalowany w zakładzie nowy kocioł na odpady drzewne Compte For-Tech.

Stosy drewna konstrukcyjnego

Dankross specjalizuje się w produkcji drewna konstrukcyjnego i programu ogrodowego, głównie palisady,płotów, rollborderów.  60% produktów przeznaczonych jest na eksport, głównie  do Danii, Włoch, Niemiec, Francji, Austrii, Hiszpanii i Chin.

Po inwestycjach, jakie dokonano w Krościenku, pierwszym z zakładów Dankros, teraz oczkiem w głowie właściciela stało się Zaklikowo, położone obok Stalowej Woli. Trwa reorganizacja zakładu, która ma na celu zwiększenie wydajności i poprawę logistyki, ale także swoistą koncentrację produkcji, gdyż inwestując w zakładach w Krościenku i Zaklikowie, zarząd planuje jednocześnie zamknięcie zakładu w Ustjanowiej, gdzie produkowana jest płyta klejona bukowa. Tymczasem w Zaklikowie od ubiegłego roku realizowane są kolejne etapy zwiększające produktywność zakładu: zakupiono suszarnię, nowy autoklaw do impregnacji, kilka maszyn tartacznych i stolarskich, w tym centrum obróbcze Hundegger, rozpoczęto budowę nowej hali przerobu drewna. Inwestycje realizowane są niemal na każdym etapie produkcji, począwszy od placu surowca po obróbkę elementów programu ogrodowego czy drewna konstrukcyjnego.

HALA PRZETARCIA

DANE TECHNICZNE:
Model kotła: Compact C250DTH-P
Wydajność: 2,5 MW
Sprawność kotła przy suchym palliwie: 89%
Maksymalna wilgotność biomasy: 55%
Czynnik grzewczy: woda
Producent: Compte-For-Tech

KOTŁOWNIA NA BIOMASĘ

Podawanie biomasy odbywa się automatycznie 
w zamkniętym obiegu.

Kocioł koloru czerwonego

Zaletą kotła jest system automatycznego przedmuchu, który odbywa się automatycznie co kilka minut i nie wymaga wyłączania pieca. System czyści wymiennik i sklepienie paleniska.

HALA PRZETARCIA

Obecnie w hali przetarcia przeprowadzane są już próby na zmodernizowanej linii tartacznej z dwupiłą, która pozwoli na podwojenie wydajności z obecnych 40 000 do nawet 80 000 m3 (Dankros w trzech zakładach przetarł w ubiegłym roku 120 000 m3 ). W ramach reorganizacji produkcji pierwsza hala wyspecjalizuje się w przetarciu drewna, pozostanie tu tylko linia tartaczna z trakiem i dwupiłą marki Schumacher oraz dodatkowy węzeł z pilarką taśmową, która przejmie wszelkie nietypowe zamówienia, aby trak mógł pracować skupić się na pracy tylko z drewnem średniowymiarowym. 
- Inwestycja pozwoli również zautomatyzować proces przetarcia, szczególnie podawanie kłód a potem pryzm, które było dotąd manualne - wyjaśnia Piotr Dembicki , dyrektor ds. inwestycji i rozwoju. 
Dzięki modernizacji, kłoda będzie podawana automatycznie podajnikiem ze schodami do traka tarczowego, który rozdziela deski boczne i pryzmę. Deski boczne trafiają do obrzynarki, natomiast pryzma zostanie rozpuszczana na wielopile i następnie kapowana.

Wzrost wydajności przetarcie drewna oznacza także więcej odpadów: kory, trocin i zrębek, ale te z powodzeniem zostaną zagospodarowane w zakładzie. Prosto z rębaka będą one dostarczane do kotłowni na biomasę, a te przekształcą je w energię cieplną. A energii w zakładzie potrzeba będzie coraz więcej, nie tylko do ogrzania kilku hal produkcyjnych i magazynowych, w tym najnowszej o powierzchnii 1500 m2, która będzie gotowa jeszcze w tym roku, lecz także do komór suszarniczych, których jest obecnie 15, ale aż 5 z nich zostanie wkrótce wymienionych na nowoczesne, jeszcze bardziej wydajne suszarnie marki Hamech.

 

KOTŁOWNIA NA BIOMASĘ

Dankros nie miał dotąd szczęścia do dobrych kotłów. Obecnie w zakładzie są aż trzy, ale tylko jeden pracuje bezproblemowo - to najnowszy, zamontowany z początkiem tego roku kocioł marki Compte For-Tech o mocy 2,5 MW. W zakładzie stoją jeszcze dwa piece, z czego najstarszy budowany metodą gospodarczą będzie wkrótce rozebrany, natomiast drugi marki Pol-Zenith wymaga jeszcze naprawy. Jeśli uda się go uruchomić, łączna moc produkcji energii w zakładzie wyniesie aż 5 MW. 
- Po naszych dotychczasowych dośiadczeniach z awariami kotłów, wybór firmy Compte For-Tech jako dostawcy nowej kotłowni to była bardzo dobra decyzja - uważa Piotr Dembicki - Firmę stanowi bardzo zaangażowany zespół inżynierów, którzy niemal natychmiast reagowali na wszystkie nasze sugestie, a jedyna usterka, która pojawiła się w trakcie blisko rocznego okresu użytkowania, została natychmiast naprawiona i potrzebna część zamienna trafiła do nas w ciągu 24 h. Firma Compte For-Tech dostarczyła do zakładu w Zaklikowie nie tylko sam kocioł wodny (czynnikiem grzejnym kotła jest woda), ale także silos do przechowywania biomasy, system podawania paliwa i odpopielania.

Piotr Dembicki podkreśla szczególnie bardzo sprawny, automatyczny system doprowadzania i biomasy do kotła, poprzez zespół podajników w zamkniętym obiegu. Znajduje się tu podłogowy wygarniacz hydrauliczny. Po procesie spalania pozostałości w postaci popiołu opadają do wody, co powoduje, że nie unosi się on w powietrzu podczas wywozu. Kolejną zaletą kotła jest system samoczyszczenia. 
- Każdy kocioł trzeba co kilka tygodni przeczyścić, by nie doszło do samozapłonu - mówi Piotr Dembicki - W kotle Compte For-Tech problem ten został rozwiązany poprzez system samoczyszczenia płomienników, który co jakiś czas uruchamia się automatycznie, ale można go także zaprogramować na wyświetlaczu dotykowym LCD, znajdującym na drzwiach szafy sterującej. Ekran pozwala także na obserwację oraz szybką zmianę parametrów pracy kotła.

Dzięki przemyślanej konstrukcji i systemom logistyki biomasy, kotłownia jest miejscem bardzo czystym, co nie pozostaje bez wpływu na poziom sprawności, bezawaryjności i bezpieczeństwa. 
- Spalanie biomasy oraz innych paliw ekologicznych to bardzo wydajna metoda pozyskania czystej energii, która w znacznym stopniu ogranicza emisję zanieczyszczeń i niesie ze sobą znaczne korzyści ekonomiczne - uważa Jarosław Buchart, prezes zarządu Compte Fortech. Compte FOR-TECH Sp. z o.o. należy od 2009 r. do grupy Compte R. Jest „córką” francuskiego lidera w produkcji kotłów do spalania biomasy. W oparciu o ciągle doskonaloną technologię Compte R. w zakładzie w Chojnicach produkuje automatyczne kotłownie wodne i parowe na biomasę, w tym pellet.

 

Tekst: mgr inż. Wojciech Kosycarz

Nowości Nowości Nowości Nowości Nowości Nowości Nowości

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×